Açılış Sayfam Yap   Sık Kullanılanlara Ekle   

     Anasayfa          Künye          Yazar Girişi         Sitene Ekle         Arşiv           Tarsus Medya Listesi        Misafirlerimiz        Rss Listesi  
 

PEKİ, MUSTAFA SEVER KİM? - MEDYAD

 
 PEKİ, MUSTAFA SEVER KİM?

PEKİ, MUSTAFA SEVER KİM?
 Yazı Boyutu

 Tarih : 19.11.2013 - 04:02:43 


FAKÜLTE TARİHİNİ ALLAK BULLAK EDEN MUSTAFA SEVER, TÜRKİYENİN EN ÖNEMLİ BÜROKRATI.


Mustafa Sever Mersin’in Mut ilçesinin Zeytin Çukuru köyünde doğmuş,İlk ve Orta Öğrenimini Mut'ta tamamlamıştır. 1986 yılında girmiş olduğu Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesini, fakülte tarihinde ilk defa 3 yılda bitirme başarısını göstererek üniversite tarihine geçmiştir.
Dış Ticaret Müsteşarlığı’nda sınavı birincilikle kazanarak göreve başlamış,

Londra Ticaret Müşavirliği’nde çalışmış,

Bakanlıkta bir çok üst düzey görevden sonra, son olarak İthalat Genel Müdürlüğü yapmıştır.

Ayrıca Londra South Bank Üniversitesi’nde İşletme Mastırı yapmıştır.

Narenciye Tanıtım Kurulu Kurucu Başkanlığı, Fındık Tanıtım Grubu Başkanlığı, Zeytin ve Zeytinyağı Tanıtım Komitesi Başkanlığı, Bio Güvenlik Kurulu üyeliği gibi bir çok önemli görevde bulunmuş.

2011 Genel Seçimlerinde Milletvekili aday adaylığında, temayül yoklamasında 120 kişi arasında eski il Başkanı’nın arkasında 3. olmuş.3 Ağustos 2012'den bu yanada ekonomi bakan yardımcılığı görevine devam etmektedir.Çok iyi derecede ingilizce bilen Sever, evli ve bir çocuk babasıdır.

Biyografi anlamında kısaca böyle tanımlayabildiğimiz Sayın Sever'i çalışmaları ve hizmetleri ile bu kadar kısa anlatmak mümkün değil.Gerek İthalat Genel Müdürlüğü gerekse Ekonomi Bakan yardımcılığı döneminde Türk tarımının vizyonunu belirleyecek çok önemli çalışmalara imza atan Sever özellikle Narenciye Tanıtım Kurulu ve Fındık Tanıtım Kurullarının kuruluşunda ve faalietlerinde çok önemli görevler üstlenmiştir.Bürokrat olarak hayatının önemli bir bölümünü Ankara'da geçirmekte iken Mersin ve hemşehrileri ile irtibatını hiç koparmayan Sever, mütevazi ve sıcak kanlı kişiliği ile Mersin'den gelen hemşehrilerinin Ankara'daki sıcak dost kapısı olmuş, hertürlü sorunlarına çözüm üretmiş, dertlerine derman olmaya çalışmıştır.

Mersin Ekonomisinin canlanması dinamik ve sürdürülebilir bir büyümeyi yakalaması için başta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'ın destek ve direktifleri ile hayata geçirilmekte olan Lojistik merkezi, Çukurova Havaalanı gibi Mersin için önemli projelerin, çalışmaların merkezinde olmuştur.

Alata Araştırma Enstitüsü'ne de ayrı bir önem veren Mustafa Sever, Ekolojik durumundan dolayı seçilmiş, benzeri olmayan bu bölgede, ıslah projeleri ile yeni ürünlerle çeşit yelpazesinin arttırılması, pazarda geçerli ürünlerin üretilmesi ve hasat süresinin uzatılması turunçgilin önümüzdeki 50 yılının belirlenmesi, hedeflerinin ortaya konulması ve hedeflerin yakalanması için gerekli yatırım ve projelerin hayata geçirilmesi için çok önemli çalışmalara imza atmıştır. 

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu'nun Mersin'de kurulması ve işlevsel hale gelmesi içinde önemli gayretleri bulunan Sever bu proje ile AB fonlarının hibe yolu ile Mersinli üreticilerin kullanması yönünde önlerini açmış ve şimdiden hayata geçen onlarca projenin mimarı olmuştur.

Mersin için sürekli kafa yoran çalışan ve üreten Sever diğer taraftan da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'ın güven ve takdirlerine mazhar olabilmek, Türk ekonomisinin 2023 lider ülke Türkiye hedeflerine uygun büyüme çalışmalarına katkı sunmak, Türkiye'mizin ekonomik sınırlarını olabildiğince genişletebilmek adına ekonominin Evliya Çelebisi misali Asya'da Afrika'da Avrupa'da ve Amerika'da ayak basmadık yer bırakmamış çok önemli işbirliği anlaşmalarına imza atarak krizlerle boğuşan Avrupa Ülkeleri ve tüm dünyanın gıpta ederek izlediği, krizler karşısında dimdik duran büyümeye devam eden Ekonomimizin lokomotiflerinden biri olmuştur.

Efendiliğiyle, saygıda kimseye kusur etmeyen karakteriyle,mütevaziliğiyle, vizyon sahibi oluşuyla,güvenilirliğiyle, aldığı her görevi başarıyla tamamlaması ve herkese örnek davranışlarıyla Mersin'in öz evladı, yaşayan en genç değeri ''Mustafa SEVER''...

 Editör :  Medyad

 
1 2 3 4 5   Bu Habere Toplam 2 Puan Verildi
 Kaynak :  Medyad

 Kategori  Güncel Haber

Yorum ( 0 )   

Kayıtlı Yorum Bulunmuyor.

 

 Bu Kateoriye Ait Diğer Başlıklar

 
 

 


 

 

         Köşe Yazıları

MEDYAD

MEDYAD ¬
BASIN KANUNU
 
Henüz Haberlere Puan Verilmemiş..
 
Bugün için Haber Eklenmedi.
Bu Hafta içinde Haber Eklenmedi.
Bu Ay içinde Haber Eklenmedi.
 

SEÇİM ANKETİ 2014

Medyad Anket
Mersin Büyükşehir Belediye Başkan Adayları
AKP - Adalet ve Kalkınma Partisi
23%
BBP - Büyük Birlik Partisi
1%
BDP- Barış ve Demokrasi Partisi
2%
CHP - Cumhuriyet Halk Partisi
12%
DP - Demokrat Parti
1%
DSP - Demokrat Sol Parti
7%
DYP - Doğru Yol Partisi
0%
İP - İşçi Partisi
0%
LDP - Liberal Demokrat Parti
1%
MHP - Milliyetçi Hareket Partisi
52%
SP - Saadet Partisi
1%
TKP - Türkiye Komünist Partisi
1%

ANKET SONUÇLARI
Ankete 773 kişi katıldı


TARSUS MEDYA LİSTESİ | BASIN KANUNU | MERKEZ BİNAMIZ | MİSAFİRLERİMİZ | Güncel Haber | Medya Haberleri | Spor Haberleri | Teknoloji Haberleri | Gizlilik Politikası

     © Copyright - 2006-2014 Çilem Haber - Tüm Hakları Saklıdır.

Bu sitede Çilem.Net Yazılımı kullanılmaktadır.